Vhodný layout stránky určuje použitelnost, ergonomii, přístupnost a úspěšnost webové prezentace. Šablony webových stránek oddělují obsahovou a prezentační část, umožní zobrazit grafický návrh v prohlížeči, zpřístupní obsah uživateli a robotům vyhledávačů.

Univerzální hotové návrhy témat vzhledu stránek (šablony, template) jsou též na internetu volně dostupné zejména pro různé redakční systémy či blogy. Některé téma vzhledu stránek může být dobrým zdrojem inspirace pro zadavatele i tvůrce webu. Při tvorbě šablon dodržujeme standardy Drupalu (nebo WordPressu) pro tvorbu témat vzhledu stránek. Je to ověřený postup, který ulehčí a zlevní vývoj webu.

Téma vzhledu - šablona webu

Vycházíme z  grafického návrhu a  dodržujeme webové standardy a doporučení konsorcia W3C. Vývoj webové aplikace je založený na ověřeném rámci pro správu obsahu (Framework, Content Management System - CMS) a tomu odpovídá i téma vzhledu stránek. Máme zkušenosti se systémy Drupal, WordPress a Textpatern. Téma vzhledu stránek musí splňovat určitá kritéria, zejména:

  • oddělení obsahu od formy
  • beztabulkový layout pomocí HTMLCSS (resp. HTML5, CSS3 a JavaScriptu)
  • korektní sémantika (logická struktura) dokumentu
  • vizuální formátování s použitím kaskádových stylů
  • rychlé zobrazování v prohlížeči
  • bezchybný a ověřený zdrojový kód

Ověření platnosti šablony

Validace vzorů jednotlivých typů stránek (téma vzhledu pro specifické typy obsahu) je nezbytným krokem před implementací aplikace a uvedením webu do provozu. K ověření syntaktické správnosti lze použít HTML a CSS validátory. Při zhotovení šablony musíme předpokládat známé chyby a  specifika různých prohlížečů a ověřujeme správné zobrazení šablon i  v minoritních prohlížečích. Šablony stránek upravujeme shodně se specifikací XHTML a HTML5.

Sémanticky správné téma vzhledu a stránky bez syntaktických chyb se umísťují ve vyhledávačích na čelných pozicích a zvyšuje se pravděpodobnost jejich úspěchu.

Responzivní webdesign

Responzivní webdesign je metoda stylování HTML dokumentu, která zajistí zobrazení stránky pro různé druhy zařízení (počítače, notebooky, mobily, tablety atd.). Podíl přístupu na internet z mobilních zařízení se rok od roku zvyšuje a responzivní webdesign je způsob, jak se vyrovnat s problémem různého rozlišení a poměrů velikostí displejů od chytrých telefonů po monitory počítačů. Vlastnost Media Queries (dotaz na vlastnosti média), která byla zahrnuta ve specifikaci CSS3 v roce 2012, nyní umožňuje responzivní webdesign prakticky aplikovat.

Responzivní webdesign a responzivní téma vzhledu jsme začali používat, příkladem jsou tyto stránky.

Kontaktujte nás

Spojte se s námi., najdeme pro Vás co nejlepší řešení.