Drupal je open-source redakční systém pro správu obsahu pohánějící miliony webových stránek a aplikací. Je postavený, používaný a podporovaný aktivními a různorodými komunitami lidí po celém světě. Drupal lze použít pro jakékoliv stránky, od osobních blogů až po podnikové systémy. Tak se představuje systém na svých oficiálních stránkách www.drupal.org.

Za dob verze č. 5 jsem se na přání kolegy „podíval“ na Drupal. Podívání mě trvalo dost dlouho, ale nelituji toho, že jsem vydržel. V té době, myslím, ještě neexistovaly stránky české komunity www.drupal.cz a pan Polzer nenapsal již tři knihy o Drupalu, vydané v nakladatelství Computer Press. Současná je verze Drupal 7, před vydáním je Drupal 8 a existuje český překlad jádra Drupalu i nejpoužívanějších modulů, Drupal u nás podstatně zdomácněl. Předností Drupalu je jeho dokonalá dokumentace přímo ve zdrojových kódech. Oficiální web Drupalu obsahuje nepřeberné množství informací pro uživatele, programátory, grafiky, architekty webu i  SEO specialisty.

Uživatel či návštěvník stránek nemusí o Drupalu nic vědět a ani ho nezajímá, co je v  pozadí webu. Jeden z hlavních principů Drupalu je systém tzv. „háčků“. Tvůrce webu se může tzv. zaháčkovat za funkce jádra a instalovaných modulů (projektů, pluginů) či témat vzhledu (šablon) a upravit poskytované funkce podle individuálních požadavků klienta. Mnoho úprav lze provést i při instalaci a  nastavení modulů a témat bez programování v  PHP. Problém není ani doplňovat databázi o vlastní tabulky.

 

Proč Drupal?

Publikačních systémů existuje nepřeberné množství, každý má své klady a zápory. Nemám v úmyslu je hodnotit nebo porovnávat, článků na toto téma je až příliš. Je to i oblíbený námět bakalářských a diplomových prací. Ze statistik každý zjistí, že existuje silná trojka WordPress, Joomla! a Drupal. Dříve se říkalo, že WordPress je jednoduchý, snadno se naučí a je pro jednoduché stránky. Drupal prý je složitý a vhodný jen pro velké weby a pro PHP programátory. Joomla je někde uprostřed a je více rozšířená než Drupal. Všechny tři CMS se však neustále vyvíjí, WordPress je již složitější a sofistikovanější, Drupal je stále snazší. Chvíli trvá zvyknout si na taxonomii a strukturu jádra Drupalu, ale pak to jde „jako po másle“.

Většina vývojářů doporučí CMS, se kterým je nejvíce seznámena a má s ním největší zkušenosti a to bez ohledu na potřeby a cíle daného projektu. Mnoho vývojářů Drupalu pracuje i s WordPressem, stejně tak vývojáři v Joomla! jsou schopni nabídnout i WordPress. Velmi málo lidí je však dokonale seznámeno s Drupalem a Joomlou Já patřím do prvně jmenované skupiny, s CMS Joomla! nemám zkušenosti.

Ve WordPressu lze rychle připravit jednoduché stránky bez větších nároků na bezpečnost uživatelů. I pro jednoduchý web, který vyžaduje různá uživatelská oprávnění, nebo více typů obsahu, bych zvolil Drupal.

Užitečné informace o Drupalu

Důležité weby s odkazy na další stránky jsou:

Na webu Acquia je výstižný prospekt „Deset důvodů, proč používat Drupal“.